Pavitram
  • Úvod
  • Novinky
  • Pavitram
    • Historie
  • Diskografie
  • Koncerty
  • Fotogalerie
  • Video
  • Kontakt

Historie

2014

V roce 2014 vychází nový singl „TVRZ”, který je prvním počinem zvovuobnoveného Pavitramu. Spolu s bubeníkem Pavlem Kubátem z Root, geniálním pianistou mj. profesorem Brněnské JAMU Markem Paľou, jazzovým basistou Martinem Chaloupkou, zpěvačkou Dinou a půjčeným Pražským zpěvákem Ravenem. poslechnout můžete zde.

2009

Název skupiny pochází z Véd a znamená 'Nejčistší', což označuje Nejvyšší osobnost božství, Šrí Krišnu.

"V kapele byli lidé rozdílných názorů a filosofií. Někteří s hnutím přímo sympatizovali, jiní se k němu stavěli neutrálně. Žili si svůj život, do kterého jsem jim nemluvil a oni mi nemluvili do mého. Naše muzika je obyčejný bigbít o obyčejných věcech. I když se do ní můj pohled promítá, protože je to můj život a filosofie, kterou žiji. Kdo ale nebude chtít přijmout tu duchovní oblast, pořád si z ní může vzít právě ten obyčejný bigbít." Robi Křupka

Pavitram se na rockové scéně objevil v Brně už v roce 1993. Původní sestavu vedle předáka a hlavního filosofa Robiho Křupky (kytara) obsadili baskytarista a kapelník Titaniku, Milan Hanák, bubeník Jan Seidl, klávesista a zpěvák Roman Dragoun a zpěvák Jiří Štěpánek. Na prvním demosnímku z roku 1994 zaslechneme i hlasy hostujících zpěvaček Jany Benetové a Blanky Šrůmové. Produkčně se v té době kolem skupiny činil kolega Blanky Šrůmové z Tiché dohody, Dan Šustr.

První albový počin Pavitram nahrával už v roce 1996, ovšem kýženého vydání se dočkal až v devětadevadesátém. Rok předtím se ale kapela objevila se skladbou Prabhupád na kompilaci Fajn Rock Music 2 a v její soutěžní rozhlasové části získala třetí místo.

"Celé album jsem složil, když jsem byl v chrámu Hare Krišna. Texty jsou z mého života. Kdybych neměl víru, že si ty písničky poslechne alespoň jeden člověk, kterému pomohou, pak bych neměl sílu je psát. Obrovsky jsem se zadlužil a strašně dlouho trvalo, než se mi desku vůbec podařilo vydat." Robi Křupka

Materiál na desce je vyveden ve slušivém, moderně pojatém hardrockovém duchu a dominují mu duchovně založené texty. Křest se uskutečnil 11. září 1999 v Babicích u Rosic za pohostinského vystoupení Romana Dagouna, Blanky Šrůmové a Dana Šustra, lidí, kteří s Křupkou od prvních chvil spolupracovali. Samotný Pavitram v té době působil v sestavě Křupka, Petr Berki (klávesy) a Miroslav Hajšman (zpěv).

"Máme co dělat s hard rockem ze sedmdesátých let. Je to i v hlasu jinak vynikajícího a stylového Miroslava Hajšmana, samozřejmě i v důrazu na kytarovou polohu. Zvolnění přichází ve chvíli, kdy se na desce objeví hosté s doprovodnými nástroji. Pravda, dobrá polovina z nich zakotvila v rozhodující skladbě Prabhupád, skutečně nádherné a uklidňující kompozici, ovšem třeba jenom zvony v Nebezpečném chtíči nebo dechy v Červánkovém kolotoči mají velice silný emocionální náboj," napsal v recenzi na desku Jaroslav Špulák v rockovém týdeníku Big Beng!.

„Celá deska je o tom, že strašně dlouho trvá, než se člověk stane osvíceným a probudí se v něm duchovní láska.” Robi Křupka

2006

Pro rok 2006 PAVITRAM připravil koncertní program s názvem Supermarket. Koncert je zhruba dvouhodinový a tvoří ho písně z alba PAVITRAM 99 . Zbytek jsou zbrusu nové skladby.

Charakteristika hudby PAVITRAMU se dá přirovnat k syrově znějícímu, melodickému hard-rocku s prvky různých stylů.

"Ve svých písních se opět opírám o vlastní životní zkušenosti a při psaní jsem znovu čerpal inspiraci skrze pohled východní filozofie." Robi Křupka

V předchozím období PAVITRAM koncertoval spolu s Romanem Dragounem, v současnosti se však zaměřil na samostatné vystupování. S koncertní činností je v plánu i natočení druhého alba.

2004

V roce 2004 Pavitram koncertuje v následující sestavě Robi Křupka, Míra Hajšman, Petr „Pepino” Valášek, Miroslav Kejmar a Roman Dragoun. V první polovině koncertu zazní i největší hity Romana Dragouna z dob Progress 2, Futurum a jeho současné tvorby. V druhé polovině Pavitram představí své album a novinky.

2002

V roce 2002 se základní sestava změnila a rozšířila. Petra Berkiho nahradil pianista a trombonista Martin Mach. K základní trojici Křupka, Hajšman, Mach se připojili baskytarista Petr Valášek, bubeník Mirek Kejmar a kytarista Josef Císařovský. Na programu je návrat na koncertní pódia a v budoucnu i příprava materiálu na nové album.
Pavitram 1994
Robi Křupka
Picture
Picture
Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.